Šta je histerektomija sa bilateralnom adnesektomijom uz otvaranje prednjeg trbušnog zida ?
Laparotomija – hiserektomija sa bilateralnom adnesektomijom je jedna operacija tokom koje se obavljaju dva hiruška zahvata:
Laparotomija podrazumeva način pristupa organima. To znači da se na trbuhu pravi uzdužni rez od pupka do pubične kosti ili poprečni rez u visini pubične kosti dužine oko 15 cm. Ova operacija se izvodi u opštoj anesteziji.
Indikacije/Zašto se radi histerektomija sa bilateralnom adnesektomijom uz otvaranje prednjeg trbušnog zida?
Najčešći razlozi za laparotomiju - histerektomiju sa obostranom adneksektomijom:
Kako se izvodi histerektomija sa bilateralnom adnesektomijom uz otvaranje prednjeg trbušnog zida?
Histerektomije sa bilateralnom adnesektomijom se radi u opštoj anesteziji. Pacijentkinji se stavlja urinarni kateter za odvođenje mokraće iz bešike. Pošto se pacijentkinja uvede u anesteziju, koža na mestu na kome se pravi rez se dezinfikuje jodom. U zavisnosti od razloga zbog koga se radi histerektomija, rez se pravi na trbuhu uzdužno od pupka do iznad pubične kosti ili poprečno u liniji pubične kosti (dužina reza je oko 15 cm). Ako postoje maligne promene u materici i jajovodima, ali i na jajnicima, tada se uklanjaju i jajnici. Procedura uklanjanja janika se naziva ooforektomija. Pre nego što izvadi organe, hirurg odvoji matericu, jajovode i jajnike od krvnih sudova koji ih snabdevaju krvlju i okolnog tikiva. Rana se zatvara pravljenjem šavova hiruškim koncem. Po potrebi se postavlja i cevčica za dreniranje rane. Preko rane se stavljaju sterilna gaza i zavoj. Operacija može da traje od jednog do 4 sata.
Potencijalni rizici histerektomije sa bilateralnom adnesektomijom uz otvaranje prednjeg trbušnog zida
Otovorene operacije uvek nose veće rizike od laparoskopskih. Potencijalni rizici laparotomije - histerektomije sa obostranom adneksektomijom su:
Žene kojima je urađena histerektomija sa adneskitomijom odmah nakon operacije ulaze u menopauzu jer nemaju više jajnike koji proizvode estrogen. U oba slučaja ove žene više ne mogu da ostanu trudne i nemaju više menstruaciju.
Simptomi menopauze su:
Ovi simptomi i oboljenja se mogu sprečiti uzimanjem supstitucione terapije - lekova koji nadoknađuju estrogen i progesteron. Nije svaka žena kandidat za ovakvu vrstu terapije, pa se zato obavezno mora obratiti endokrinologu koji, nakon niza analiza i pregleda, propisuje odgovarajuću hormansku terapiju.
Priprema za histerektomiju sa bilateralnom adnesektomijom uz otvaranje prednjeg trbušnog zida
Pre operacije neophodno je:
Pre laparotomije - histerektomije sa obostranom adneksektomijom je neophodno da obavestite doktora o lekovima i suplementima koje uzimate.
Oporavak posle histerektomije sa bilateralnom adnesektomijom uz otvaranje prednjeg trbušnog zida
Prvih 24 časa pacijentkinja je pod intenzivnim nadzorom medicinskog osoblja, dobija terapiju protiv bola, sredstvo protiv zgrušavanja krvi, infuziju i antibiotike. Nekada pacijenktinja oseća mučninu zbog upotrebe anstezije, pa joj se mogu dati lekovi antiemeritici. Neposredno posle operacije pacijentkinja ima urinarni kateter za pražnjenje bešike, ali se nastoji da se on što pre izvadi, bolesnica pokrene i počne da ustaje iz kreveta i hoda. Na taj način se smanjuje rizik od stvaranja krvnih ugrušaka, duboke venske tromboze vena nogu i embolije pluća.
Neophodno je da se pridržava i srogog režima ishrane koji podrazumeva unošenje lako svarljive hrane (pire krompir, bareni pirinač, griz i slično).
Pacijentkinja se otpušta iz bolnice do 5 dana nakon operacije, dok se konci najčešće uklanjaju do 10 dana posle operacije.
Dok se konci ne uklone, pacijentkinja ne sme da se kupa sedeći u kadi ili kvasi ranu tokom tuširanja.
Nekoliko dana, pa i nedelja, posle operacije normalno je da pacijentkinja ima krvavi vaginalni sekret. Ako se pojavi krvarenje slično menstrualnom, neophodno je da se pacijentkinja odmah javi lekaru.
Najmanje 6 nedelja nakon operacije se ne preporučuje da pacijentkinja upražnjava teže fizičke aktivnosti, ima seksualne odnose, diže teret, kupa se u bazenu ili moru. Svojim svakodnevnim aktivnostima može da se vrati nakon mesec dana. Bitno je da se u ovom periodu odmara kako bi rana i ostala tkiva neometano zarasli. Za potpuni oporavak je neophodno 3-6 meseci.
Dežurna ustanova 24/7
Koste Jovanovića 87
+381 60 309 1000
+381 61 309 1000
+381 65 309 1000
+381 11 309 1000
+381 11 309 1000
Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.
Viber i Whatsapp brojevi:
+381 60 309 1070
+381 60 309 1073
Dostupnost: od 07 do 22h
Bulevar Oslobođenja 155 (*dostupni od 8h do 22h)
Bulevar Oslobođenja 165
Kneginje Zorke 7
Palmira Toljatija 1
Copyright by Bel Medic 2021. All rights reserved.