Ekcem je zajednički naziv za grupu upalnih stanja kože koja je najčešće suva. Promene na koži su u smislu crvenila različitog intenziteta i oblika, koje je praćeno svrabom.
Svrab kod određeni broj osoba može da bude intentzivan, što pogoršava kvalitet života i remeti noćni san.
Ekcemi se mogu javiti na bilo kom delu kože i u svim životnim dobima, ali najugorženija je dečija populacija do 12. godine.
Razlozi nastajanja ekcema su brojni. Nasleđe, preosetljivost odbrambenog sistema organizma, postojanje alergija i to na supstance sa kojima koža dolazi u kontakt (kozmetički preparati, metali - najčešće nikl i kobalt, gume, plastika) i na supstance koje udišemo (poleni, prašina, grinje..) ali i izloženost kože agresivnim supstancama (kućna hemija, kozmetika, profesionalne hemikalije).
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda. U slučaju potrebe pregled se može dopuniti sa pretragama poput alergotest na kontaktne, inhalatorne i nutritivne alergene, ali za to odlučuje dermatovenerolog.
Imajući u vidu da je ekcem spada u grupi oboljenja koja mogu da budu hronična, lečenje je gotovo uvek dugotrajno. Dermatovenerolog na osnovu izgleda i intenzitet promena, površine zahvaćenosti kože, lokalizacije , kao i uzrasta pacijenta, pažljivo bira odgovarajuću terapiju. Lečenje može da bude sa opštom i lokalnom terapijom. Takođe, ne manje važna je i nega kože, i izbor odgovarajućeg preparata za negu, koji u kombinaciji za terapijom uvek daje zadovoljavajuće rezultate i produžava vreme remisije oboljenja.